BOYS UNDERCLASS TRYOUT INFO

Join North America’s Elite at the 2018 Under Armour Underclass Tryouts!

The very best from each region will participate in their local tryouts to earn the right to compete for their region at the Under Armour Underclass Tournament.  Tryouts are open to anyone in the 2019, 2020, 2021 and 2022 graduation years.

Sign up to receive weather related updates and changes via text message for your tryout.

BALTIMORE UA

Date: May 30 – 31

Time: 5-9pm

Location: Goucher College, Towson, MD

Includes: MD

Coaches

Highlight: Bryan Kelly. Gene Ubriaco, Daid Earl

Command: Keith Gonsouland, Ron Klausner, Steve Defeo

conny-new

Date: June 20

Time: 2 – 9pm *Updated

Location: Avon Old Farms School, Avon, CT

Includes: Eastern NY, CT

Coaches

Highlight: Ryan Curtis, Andrew D’Ambrosio, Trevor Stern

Command: Nic Bell, Scott Bulkley, Jamie Hanford

LONG ISLAND UA

Date: June 19 – 20

Time: 5-9pm

Location: Mitchel Athletic Complex, Mineola, NY

Includes: Long Island, NY

Coaches

Highlight: Keith Wieczorek, Jimmy Mule, Julian Watts

Command: Mike Chanenchuk, Brian Spallina, Matt Chanenchuk

MIDWEST UA

Date: June 13-14

Times: 13th- 2-7pm | 14th- 9am – 1pm

Location: Olentangy Liberty HS, Powell, OH

Includes: IA, IL, IN, KY, KS, MI, MN, MO, NE, ND, OH, OK, SD, WI, WV

Coaches

Highlight: Nate Sprong, Andy Kay, Anthony Kelly

Command: Rob Snyder, Sean McGinnis, Kevin Benages

NEW ENGLAND UA

Date: June 19

Time: 2 – 9pm *Updated

Location: Progin Park, Lancaster,MA

Includes: MA, ME, NH, RI, VT

Coaches

Highlight: Chris Cameron, Steve Moreland, Luke Duprey

Command: Chris Hettler, Nick Antol, Dan Hettler

NEW JERSEY UA

Date: June 11-12

Time: 5 – 9pm

Location: Central Park of Morris County, Morris Plains, NJ

Includes: NJ

Coaches

Highlight: Tim Roy, Kerry Weigner

Command: Jamie Lovejoy, Matt Apel, Andrew Conforti

PHILADELPHIA UA

Dates: June 18-19

Times: 5 – 9pm

Location: West Chester University, West Chester, PA

Includes: DE, PA

Coaches

Highlight: Tom Lemieux, Rob Forster, Bob Healy

Command: Rory Friel, PT Ricci, Todd McFarlane

SOUTH UA

Date: June 2

Time: 12 – 8pm

Location: Buford HS, Buford, GA

Includes: AL, FL, GA, LA, MS, NC, SC, TN

Coaches

Highlight: Matt Kerwick, Jason Breyo, Mike Burnett

Command: Andy Pons, Tom West, Tim Price

SOUTHWEST UA

Date: June 2

Time: 12 – 6pm

Location: The Dawson School, Lafayette, CO

Includes: AZ, AR, CO, NM, OK, TX, UT

Coaches

Highlight: Matt Plitnick, Chris Delfausse, Dan Mannix

Command: Peter Devlin, D. Ming, Nate Watkins

UPSTATE NY UA

Date: June 11-12

Time: 5 – 9pm

Location: Hobart College, Geneva, NY

Includes: NY

Coaches

Highlight: Andrew Whipple, Peter Hudeki

Command: Peter Cook, Colin Shore, Jason Neubauer

WASH DC UA

Date: June 12-13

Time: 5 – 9pm

Location: Georgetown Prep, Besthesda, MD

Includes: D.C., MD, VA

Coaches

Highlight: Casey O’Neill, Bobby Horsey, Patrick Zanelotti

Command: Earl Brewer, Scott Mitchell, Bob Waters

WEST UA

Date: June 3

Time: 10am – 4pm

Location: Del Mar Polo Fields, Del Mar, CA

Includes: AK, CA, HI, ID, MT, NV, OR, WA, WY

Coaches

Highlight: Jono Zissi, Brian Winterfeldt

Command: Blake Atkins, John Fox, Scott Hochstadt